« Studeni 2020 »

NAŠA ŠKOLA DOMAĆIN PROJEKTNOG SASTANKA SEA-STAINABILITY

Turističko-ugostiteljska škola Šibenik bila je domaćin drugog projektnog sastanka SEA-STAINABILITY koji se održao u srijedu 16. listopada 2019.

Nositelj projekta je Lokalna akcijska grupa u ribarstvu  Galeb ( Tribunj ) a riječ je o projektu koji je sufinanciran od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u sklopu Hrvatsko-švicarskog programa.

Projektni partneri su Turističko-ugostiteljska škola Šibenik, Institut za oceanografiju i ribarstvo Split te udruga Argonauta iz Murtera.

Opći cilj projekta SEA-stainability je doprinijeti ekonomskoj i socijalnoj koheziji na području srednje Dalmacije putem obrazovanja za održivi razvoj u sektoru ribarstva i gastronomije.

Projekt SEA-stainability omogućiti će program izobrazbe za održivi razvoj za smjerove kuhar, konobar i hotelijersko-turistički tehničar Turističko-ugostiteljske škole Šibenik. Za spomenute smjerove organizirati će se studijski posjeti i radionice u sektorima ribarstva te ugostiteljstva s naglaskom na riblju gastronomiju.

Podršku obrazovanju za održivi razvoj pružiti će znanstvenici Instituta za oceanografiju i ribarstvo ( IZOR ) edukacijom učenika te izradom obrazovnog materijala na temu održivog ribarstva i otpada iz mora.

Znanstvenici IZOR-a će održati javna predavanja te su s  udrugom Argonauta izradili smjernice za izradu edukativnog igrokaza za djecu i mlade a sve to s ciljem podizanja javne svijesti o važnosti globalnih ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda: Odgovorna ponašanja i proizvodnja te Očuvanje vodenog svijeta. Kako bi se na području Šibensko-kninske županije ojačali kapaciteti za buduće obrazovanje djece i mladih o održivom razvoju omogućiti će se stručno usavršavanje nastavnika osnovnih i srednjih škola.

Učenici srednje škole će znanja, vještine i stavove o održivom razvoju stjecati formalnim obrazovanjem putem 5  izvannastavnih aktivnosti čiji je vremenik utvrđen na sastanku u Turističko-ugostiteljskoj školi.

Igrokaz „ Pobuna morskih plodova „ premijerno je održan 13. listopada u Murteru a publika je upoznata s problemom otpada u moru i njegovim utjecajem na morske organizme te posljedično na ljudsku prehranu.

objavio: Ljiljana Jelčić Brajković   datum: 17. 10. 2019.