NOVI PROJEKT NAŠE ŠKOLE: UMIJEĆE POSLUŽIVANJA-KONOBARI KAO ZVIJEZDE!

Autor: Ljiljana Jelčić Brajković, 3. 7. 2019.

Turističko – ugostiteljska škola Šibenik ovim putem želi informirati javnost o provedbi projekta Umijeće posluživanja – konobari kao zvijezde u školskoj godini 2019./2020.

U lokalnoj zajednici koja se razvija prema pružanju izvrsnih i prepoznatljivih ugostiteljskih usluga potrebno je dodatno njegovati zanimanja koja mogu doprinijeti uspostavljanju kvalitete ugostiteljske ponude. Turističko-ugostiteljska škola Šibenik već je prepoznata kao važan dionik u kreiranju kompetentnog kadra u ugostiteljstvu, ali i kao ona koja potiče, promiče i inovativno pristupa razvoju cjelokupne turističke ponude grada i županije uspostavljajući suradnju između poslodavaca, poduzetnika, obrtnika i budućih posloprimaca. Tako je realiziran niz kvalitetnih i inovativnih projekata u kojima su sudjelovali učenici i poduzetnici iz lokalne sredine kojima su se jačale kompetencije i vještine jednih i drugih, a rezultat čega je bogatija zajednica i kvalitetnija ponuda. Primjerice, samo u protekloj godini Turističko-ugostiteljska škola ostvarila je suradnju s Muzejom grada Šibenika te se u okviru projekta Šibenski bagatin uključila u osmišljavanje i realizaciju unikatnog, jestivog suvenira koji reprezentira kulturno-povijesnu baštinu, a kojeg su osmislili i izradili učenici. Osim toga, škola u suradnji s Lokalnom akcijskom grupom iz Tribunja sudjeluje u projektu Seasustainability – promidžbi zdrave prehrane utemeljene na prehrani s dna hranidbenog lanca, a s tribunjskom Zadrugom u promidžbi lokalnih ribljih vrsta kroz nove recepture koje će se nalaziti na ambalaži ribljih proizvoda. Škola sudjeluje i prepoznata je i na međunarodnoj pozornici i to kroz sudjelovanje u natjecanjima u organizaciji AEHT-e (European Association of Hotel and Tourism Schools), sudjelovanjem na drugim brojnim međunarodnim projektima i kontinuiranom promocijom škole na svim razinama.

Brza promjena trendova u svijetu i kod nas donosi stalnu potrebu za dodatnim usavršavanjem, novim znanjima i praćenjem onoga što je trenutno popularno i poželjno, svugdje, pa tako i u ugostiteljstvu. Zbog toga namjeravamo u novoj školskoj godini realizirati projekt u kojem će upravo konobarsko zanimanje zasjati pod svjetlima reflektora. Turističko-ugostiteljska škola će uskoro objaviti i natječaj za sve svoje upisane učenike i učenice u kojima će izabrati najbolje i najviše motivirane učenike i učenice koji će sudjelovati u nizu projekata koje će škola ostvariti u suradnji s najviše prepoznatljivim ugostiteljskim objektima u gradu, ali i lokalnim poduzetnicima, poput Vintage bara, kluba Azimut ili na tvrđavi Barone u suradnji s Javnom ustanovom Tvrđavom kulture Šibenik. Namjera nam je osuvremeniti nastavni proces kroz poboljšanje specifičnih vještina učenika – baristiku, barmenstvo, poznavanje craft pivarstva ili enologiju. Učenici će, uz podršku vrijednih poduzetnika grada Šibenika te lokalnih i nacionalnih proizvođača samostalno osmisliti nove, inovativne načine prezentacije i posluživanja jela i pića. Cilj nam je omogućiti im da svojem budućem zanimanju pristupaju na suvremen način, da budu kreativni i inovativni te da na taj način razviju i svoje osnovne kompetencije povezane sa zanimanjem za koje se obrazuju, ali i druge socijalne i poduzetničke vještine. Ovim putem pozivamo zainteresiranu javnost, kao i učenike Turističko – ugostiteljske škole da prate stranice škole na kojima će natječaj za sudjelovanje u projektu biti objavljen.